Diecezjalne Studium Organistowskie im. ks. Kazimierza Pasionka

szkola3
Diecezjalne Studium Organistowskie

Diecezjalne Studium Organistowskie im. ks. Kazimierza Pasionka w Tarnowie powstało w 1965 roku z inicjatywy ks. bp. Jerzego Ablewicza i jest ono kontynuatorem szkoły organistowskiej założonej w 1888 roku przez księży Stanisława i Franciszka Walczyńskich. Organizację Studium ks. abp J. Ablewicz polecił ks. Kazimierzowi Pasionkowi, który był dyrektorem szkoły przez czterdzieści lat (1965-2004).
Poprzez swoją działalność dydaktyczno-artystyczną Studium stawia sobie za cel przygotowanie odpowiednio wykwalifikowanych kadr ludzi do podjęcia w przyszłości zawodu organisty.

Zajęcia w Studium odbywają się głównie w soboty (od października do czerwca) dla I stopnia, a dla II stopnia (stopień dla zaawansowanych posiadających dyplom ukończenia DSO I stopnia) w czwartki i prowadzone są w zakresie

szkola1
Zajęcia teoretyczne w Studium

indywidualnej nauki gry na organach i fortepianie oraz przedmiotów ogólno-muzycznych takich jak:

• harmonia,
  • kształcenie słuchu,
  • zasady muzyki,
  • praktyka muzyczno-liturgiczna,
  • dyrygowanie,
  • chór,
  • formy muzyczne,
  • chorał gregoriański,
  • liturgika,
  • organoznawstwo,
  • historia muzyki wraz z literaturą,
  • śpiew kościelny.

Warunkiem przyjęcia do Studium jest posiadanie wrodzonych predyspozycji muzycznych takich jak słuch muzyczny i poczucie rytmu, które sprawdza powołana w tym celu komisja kwalifikacyjna (nie jest konieczne ukończenie jakiejkolwiek szkoły muzycznej). Nie ma też żadnych ograniczeń wiekowych dla kandydatów. Egzamin kwalifikacyjny dla I stopnia odbywa się zawsze w przedostatnią sobotę września w DSO o godz. 9.00 (mile widziane jest wykonanie jakiegokolwiek utworu na fortepianie). Kandydaci na II stopień są przyjmowani na podstawie przedłożonych dokumentów.
   Do Studium przyjmowani są kandydaci, którzy w przyszłości chcą pełnić posługę organisty lub już ją pełnią, a nie posiadają odpowiedniego wykształcenia muzycznego i liturgicznego przygotowującego do pełnienia tej funkcji.

szkola4

Dokumenty wymagane od kandydata ubiegającego się o przyjęcia do Studium są następujące:

• podanie,
  • życiorys,
  • ostatnie świadectwo szkoły ogólnokształcącej (kserokopia,
  • świadectwo wykształcenia muzycznego (jeśli takie posiada - kserokopia),
  • opinia proboszcza o kandydacie,
  • dwie fotografie.
  • świadectwo ukończenia DSO I stopnia (dotyczy tylko kandydatów na II stopień)
szkola2

Dokumenty należy składać w Diecezjalnym Studium Organistowskim lub w Wydziale Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie do 30 czerwca każdego roku po wcześniejszym telefonicznym umówieniu (możliwy termin dodatkowy: do 15 września każdego roku).

Wymagania stawiane w Studium są uwarunkowane i dostosowane do indywidualnych predyspozycji ucznia (dotyczy zajęć z gry na organach i fortepianie).

Absolwent Studium po 4 latach edukacji na I stopniu (plus rok propedeutyczny dla zaczynających od "0") otrzymuje dyplom, który jest niezbędnym warunkiem w celu podjęcia posługi organisty w parafiach Diecezji Tarnowskiej.

W 2008 roku zostały zbudowane w DSO nowe organy piszczałkowe, 2-manuałowe z pedałem, posiadające 14 głosów oraz trakturę mechaniczną. Ponadto II manuał posiada żaluzję. Wiatrownice i piszczałki tego instrumentu wykonała niemiecka firma Jemlich z Drezna natomiast pozostałe części zostały sprowadzone z firmy Laukhuff. Tej klasy instrument bedzie będzie mógł służyć z powodzeniem zarówno celom dydaktycznym jak i koncertowym. Odbiór organów i ich poświęcenie odbyło się 8 listopada 2008 roku.

Organy piszczałkowe w sali organowej w DSO w Tarnowie

Dyspozycja organów jest następująca:

Manuał I.

1. Rohrflöte 8'
2. Prinzipal 4'
3. Gemshorn 2'
4. Mixtur 3-4 fach

Manuał II.

5. Gedackt 8'
6. Salicional 8'
7. Traversflöte 4'
8. Prinzipal 2'